Kontakt grille

Grill kontaktowy - co to jest?


Lokale gastronomiczne używają podczas codziennej pracy różnego rodzaju urządzeń. Grille kontaktowe są jednym z najczęściej spotykanych. Pozwalają one na przygotowywanie produktów do spożycia za pomocą obróbki termicznej. Budowa grilli kontaktowych opiera się na dość prostym schemacie: mamy bowiem dwie płyty grzewcze - górną i dolną. Ogrzewają one produkty spożywcze obustronnie, co pozwala skrócić całościowy czas przygotowania.

Kontakt Grille: jakie rozwiązania znajdziemy na rynku?


Do produkcji grilli kontaktowych używana jest rozmaita technologia. Podstawowym elementem wyposażenia urządzeń tego typu jest termostat. Dzięki niemu możliwe jest utrzymanie niezmiennej temperatury. Innym rozwiązaniem, które okazuje się szczególnie przydatne to ruchoma pokrywa, który nacisk górnej płyty. Jedzenie dzięki temu nie ulega zgnieceniu podczas smażenia.

Czym powinniśmy się kierować podczas wyboru grilla kontaktowego?


Funkcjonowanie wielu lokali gastronomicznych opiera się na używaniu grilla kontaktowego. Dzieje się tak, ponieważ posiada on bardzo dużo zastosowań. Korzystają z niego lokale serwujące popularny kebab, ale również inne restauracje. Duże zapotrzebowanie sprawia, że wybór na rynku jest wręcz ogromny - czym zatem należy kierować się podczas wyboru konkretnego urządzenia?

Materiał, z którego wykonany jest grill kontaktowy jest pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę. Wielu właścicieli lokali gastronomicznych za najbardziej funkcjonalne rozwiązanie dla obudowy kontakt grilla uważa stal nierdzewną lub tańsza i nadal dobrą emaliowaną.

Znacznie ważniejsza od obudowy jest płyta grzewcza. Inaczej nazywa się ją powierzchnią roboczą. Musi ona dobrze przewodzić ciepło - czyli innymi słowy szybko się nagrzewać. Dzięki temu przygotowywanie produktów do spożycia przebiega znacznie szybciej. Warto kupić grill kontaktowy, który wyposażony jest w specjalną w powłokę (emaliową lub teflonową) - dzięki niej jedzenie nie będzie przywierać do płyty.

Wielkość kontakt grilla: jak duży powinien być w stosunku do lokalu?


Kolejnym elementem grillowej układanki jest wielkość urządzenia. Istnieje wiele typów placówek gastronomicznych i zależności od tego najlepsze będzie inne rozwiązanie.
Zastanówmy się przede wszystkim jakie będzie przeznaczenie nowo zakupionego urządzenia, a także to, jaką ilością przestrzeni dysponujemy.

Gdy szacujemy ilość miejsca do zagospodarowania, powinniśmy to robić możliwie jak najdokładniej. Bazujmy na rzeczywistych pomiarach, wymiarach grilli oraz blatów na których będą postawione. Najczęściej będziemy mogli wybierać spośród trzech wielkości:

Grill pojedynczy, który doskonale nadaje się do użytku w niewielkich barach, pubach i restauracjach - gdzie produkty z grilla stanowią jedynie dodatek do napojów czy posiłków.
Grill średni, który sprawdzi się w przybytkach gastronomicznych, które zajmują się sprzedażą kebabów na nieco większą skalę. To właśnie ten grill kontaktowy wybierany jest najczęściej.
Grill podwójny jest największym rodzajem tego urządzenia. Znajduje on zastosowanie przede wszystkim w miejscach, gdzie jednocześnie obsługuje się dużą liczbę klientów.

Kontaktowe płyty grillowe - jakie mają znaczenie?


W zależności od specyfikacji konkretnego lokalu gastronomicznego, znaczenie ma również to, jak skonstruowane są płyty grillowe. Możemy podzielić je ze względu na kształt:

Płyty płaskie - zapewniają one większy obszar kontaktu z żywnością, dzięki czemu ciepło rozprowadzane jest szybciej - a więc i obróbka termiczna jest krótsza. Jednak ich podstawową wadą jest brak odprowadzania tłuszczu.
Płyty ryflowane - posiadają żebrowany profil - świetnie radzą sobie z odprowadzaniem tłuszczu, a także zwiększają atrakcyjność wizualną zostawiając na potrawach charakterystyczne paski. To właśnie z tych przyczyn płyty ryflowane są częściej wybierane przez właścicieli lokali z kebabem.

Drugim podziałem, jaki możemy zastosować jest ten ze względu na materiał wykonania:

Płyty ceramiczne - stanowią jedną z najnowszych propozycji technologicznych, nagrzewają się błyskawicznie i są bardzo łatwe w czyszczeniu. Jednak ich cena jest znacznie wyższa niż innych alternatyw, dlatego taki zakup polecamy bardziej świadomym i wyspecjalizowanym kucharzom, którzy odnajdą zalety tych urządzeń w przypadku specyficznych uwarunkowań serwowanych dań.

Płyty żeliwne - najczęściej stosowane w kebab, doskonale utrzymują ciepło, co pozwala na oszczędności przy ciągłej pracy urządzenia.